Innowacja "Rodzina Treflików"
"Rodzina Treflików" – polski serial animowany dla dzieci zrealizowany w Studiu Trefl w Trójmieście. To pierwsza produkcja w Polsce wykonana w technice lalkowej z wykorzystaniem druku 3D. Jego pomysłodawcą jest założyciel studia – Kazimierz Wierzbicki. Rozśpiewane i roztańczone Trefliki w każdym odcinku zapraszają młodego widza na nową przygodę do świata wyobraźni. Ta pozornie zwyczajna rodzina mieszka w małym domku, do którego pewnego dnia przybywa tajemniczy gość – Mały Wujcio. Ma on magiczne moce i pozostaje niewidoczny dla dorosłych. Od tego czasu towarzyszy on dzieciom – 6-letniej Treflince i 4-letniemu Treflikowi, ale też w tajemnicy wspiera Mamę i Tatę.
Dzieci są kreatywne z natury i aby pozostały twórcze tę wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Warunkiem niezbędnym, umożliwiającym wyzwolenie dziecięcego wewnętrznego potencjału, jest poszanowanie jego spontaniczności. Dla dziecka jego twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania, a przede wszystkim podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości. Rysunek, taniec, ruch, muzyka, śpiew są to rodzaje ekspresji, które wyzwalane w sposób naturalny i umiejętnie wykorzystywane, mogą przyczyniać się do rozwijania u dzieci potrzeby poznawania świata i kształcenia aktywności edukacyjnej, tym właśnie kierowałyśmy się tworząc naszą innowację.
Celem innowacji "Rodzina Treflików" jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju osobowości dzieci przez pobudzanie i usprawnianie procesów percepcji wizualnej oraz działalności muzycznej
i plastycznej. Realizacja tego założenia będzie dokonywać się w oparciu o filmy „Rodzina Treflików” oraz metody polegające na praktycznych działaniach dzieci. Intensywność oraz ilość zajęć będzie całkowicie zależeć od prowadzącego oraz potrzeb grupy. Rolą prowadzącego będzie pobudzanie motywacji dziecka do ekspresji wyrażonej za pomocą muzycznych, dramowych i plastycznych środków wyrazu.
Autorki: mgr Małgorzata Jędrzejczak-Prorok i mgr Marta Walisiak-Szkudlarek