KLAUZULA INFORMACYJNA

Historia

Nasze przedszkole powstało 18 stycznia 1982 roku w budynku biurowym Spółdzielni Mieszkaniowej. Powstanie placówki wynikało z potrzeb mieszkańców miasta, zwłaszcza młodych rodzin. Przedszkole miało pełnić funkcję tymczasową, zaplanowano wybudowanie dużego przedszkola na osiedlu zgodnie z wymogami i potrzebami dzieci w wieku przedszkolnym .

Od 18 stycznia 1982 roku do 31 sierpnia 1991 roku funkcję dyrektora pełniła Pani Urszula Kaźmierczak . Ogólna powierzchnia oddana do użytku to 300 m 2 : 2 sale zabaw, łazienka, szatnia, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. Przygotowanie placówki do uruchomienia wymagało wiele trudu ponieważ był to okres wielkiego kryzysu ekonomicznego, politycznego i społecznego. W Polsce trwał stan wojenny. Zdobycie sprzętu, zabawek, mebli i wszelkich przedmiotów do wyposażenia było nie lada wyczynem. Dzięki  staraniom  p.dyrektor,  ofiarności ludzi dobrej woli dzieci nie odczuły zupełnie tych „innych”  warunków spowodowanych sytuacją w kraju. W przedszkolu funkcjonowały dwa oddziały :  I – dzieci 3 – 4 letnie, II – dzieci 5 – 6 letnie.  W pierwszym roku funkcjonowania do przedszkola  uczęszczało 51 dzieci , którymi  opiekował się 10 osobowy personel, w tym 4 nauczycielki. W następnych latach za przyczyną wyżu demograficznego ilość dzieci w grupach znacznie wzrastała i tak np. w roku 1985/86 uczęszczało do przedszkola 72 dzieci, w roku 1986/87 – 76 dzieci.

W latach 1991 – 1995 funkcję dyrektora  pełniła Pani Elżbieta Drab. I to za jej kadencji siedzibę placówki przeniesiono do budynku Zakładowego Żłobka na ulicę Lotniczą  gdzie pełni swoją statutową  funkcję do dnia dzisiejszego. Budynek położony jest na osiedlu, otoczony pasmem zieleni. W niewielkim oddaleniu znajdują się basen i gimnazjum. Przedszkole mieści się w wolnostojącym, jednopiętrowym budynku z placem zabaw dla dzieci. Budynek przedszkolny posiada dobrze wyposażone sale dydaktyczne, jadalnie, łazienki, pracownię plastyczną, salę do zajęć ruchowych, pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, w planach mamy utworzenie pracowni komputerowej.

Obecnie do przedszkola uczęszcza 100 dzieci w czterech grupach wiekowych oraz 17 dzieci w wieku żłobkowym tj. od 1 r.ż. do 3 lat  w jednym oddziale żłobkowym., zatrudnionych jest 8 nauczycielek oraz 15 pracowników administracji i obsługi. Funkcję dyrektora od roku 1995 pełni Pani Beata Dobrzyńska. Rada Pedagogiczna jest  wysoko wykwalifikowana,  dba o poszerzanie własnych umiejętności poprzez uczestniczenie w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego oraz studiach podyplomowych.

Od początku istnienia przedszkola  priorytetami naszych działań są:   dbanie o zdrowie, bezpieczeństwo, wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka, jego wrodzonych możliwości twórczych i intelektualnych, przygotowanie do życia w społeczeństwie jako członka rodziny, społeczności przedszkolnej, lokalnej, nabywanie kompetencji przygotowujących je do podjęcia nauki w szkole, wprowadzenie dziecka w świat wartości ogólnoludzkich.

Nasze przedszkole systematycznie podnosi swoją jakość. Dążymy do tego, aby praca  w przedszkolu była dobrze zorganizowana, przynosiła radość, satysfakcję zadowalała naszych klientów – dzieci, rodziców, pracowników. Tak planujemy swoje działania , aby stworzyć jak najlepsze warunki wychowania człowieka nowej ery, potrafiącego wyrażać siebie, swoje myśli, uczucia, przeżycia. Czuwamy nad przestrzeganiem praw i godności dziecka.

Czy jest warto? Na pewno tak. Rodzice z pełnym spokojem posyłają swoje pociechy właśnie do tego przedszkola, bo jest ono DOBRE.